IDS/IPS

IDS (Intrusion Detection System – Güvenlik İhlali Tespit Sistemi) ve IPS (Intrusion Prevention System – Güvenlik İhlali Önleme Sistemi), bir ağdaki güvenlik ihlallerini tespit etmek ve önlemek için kullanılan sistemlerdir.

IDS, bir ağdaki güvenlik ihlallerini tespit etmek için kullanılan bir sistemdir. IDS, ağ üzerinde geçen veri trafiğini inceler ve belirli kurallara uygun olmayan veya anormal olarak görünen veri trafiğini tespit eder. Bu veri trafiği, güvenlik ihlali olarak değerlendirilerek, uygun bir şekilde rapor edilir. IDS, bir ağdaki güvenlik ihlallerini tespit etmek için kullanılır ve bu ihlallerin önüne geçilmesi için gereken önlemler alınır.

IPS, bir ağdaki güvenlik ihlallerini önlemeyi amaçlayan bir sistemdir. IPS, ağ üzerinde geçen veri trafiğini inceler ve belirli kurallara uygun olmayan veya anormal olarak görünen veri trafiğini tespit eder. Bu veri trafiği, güvenlik ihlali olarak değerlendirilerek, otomatik olarak engellenir veya uygun bir şekilde yönlendirilir. IPS, bir ağdaki güvenlik ihlallerine karşı önleyici bir önlem olarak kullanılır.

IDS ve IPS, bir ağdaki güvenlik ihlallerini tespit etmek ve önlemek için kullanılan sistemlerdir. IDS, bir ağdaki güvenlik ihlallerini tespit eder ve bu ihlallerin önüne geçilmesi için gereken önlemler alınır. IPS ise, bir ağdaki güvenlik ihlallerine karşı önleyici bir önlem olarak kullanılır ve bu ihlaller otomatik olarak engellenir veya yönlendirilir.

Trellix

Trellix İzinsiz Girişi Önleme Sistemi izinsiz girişleri, hizmet reddi (DoS) ve dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını ve ağın kötüye kullanımını doğru bir şekilde algılayan ve önleyen ağ cihazları ve yazılımın bir kombinasyonudur. Trellix IPS en kapsamlı ve etkili ağ güvenlik sistemi için gerçek zamanlı izinsiz giriş algılama ve engellemeyi birleştirir.